Menu
Пенсійни фонд інформує: Як діяти, щоб не довелось повертати пенсію

Пенсійни фонд інформує: Як діяти, щоб не довелось повертати пенсію

By In Новини, Роз'яснення On 08.07.2019


Переплата пенсії — це сума пенсії, виплачена з різних причин понад розмір, визначений законодавством. Основною причиною виникнення переплати є неповідомлення пенсіонера про працевлаштування або зайняття підприємницькою діяльністю. В зв’язку з тим, що низка доплат, надбавок, підвищень, а також перерахунки пенсії (у тому числі пов’язані зі зміною прожиткового мінімуму) залежать від факту працевлаштування, пенсія працюючого пенсіонера (або того, який займається підприємницькою діяльністю) буде іншою або виплата її взагалі має бути припинена. Зокрема, припиняється виплата пенсії за вислугу років, якщо пенсіонер починає працювати за тією ж спеціальністю, яка дає право на призначення такої пенсії (вчителем, лікарем тощо).

Причиною виникнення переплати може бути зміна місця проживання пенсіонера. Наприклад, пенсіонери, що проживали в гірській місцевості або на території радіоактивного забруднення та отримували відповідно до чинного законодавства надбавки або доплати до пенсії, при виїзді на проживання в іншу місцевість можуть втратити на них право, і розмір пенсії перераховується.

Неповідомлення про закінчення навчання (втрата статусу студента при отриманні пенсії по втраті годувальника), переведення студента на заочну форму навчання, позбавлення статусу ветерана війни певної категорії також призводить до переплати пенсії.

Переплати пенсії можуть виникнути внаслідок надання недостовірних довідок про заробітну плату та/або стаж, перехід з пенсії по інвалідності на пенсію по втраті годувальника, виділення частки пенсії по втраті годувальника, одночасного отримання надбавки на утриманця та пенсії по втраті годувальника на цю ж дитину, зняття коштів в банківській установі після смерті пенсіонера  тощо.

Звертаємо увагу, що у разі виявлення суми пенсії, виплаченої надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником (роботодавцем) недостовірних даних про працівника,  пенсіонеру буде запропоновано повернути переплату в добровільному порядку (перерахувати  надміру виплачену суму  пенсії через банківську установу на рахунок органу Пенсійного фонду). В разі категоричної відмови від сплати у добровільному порядку будуть застосовані інші заходи, передбачені законодавством, а саме утримання з пенсії в розмірі 20% щомісячно (слід зауважити, що пенсіонери можуть надати заяву про збільшення відсотку утримання переплати з пенсії), або звернення до суду та відшкодування через органи державної виконавчої служби.

Пенсіонери зобов’язані  повідомляти органи Пенсійного фонду про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсійної виплати або припинення її виплати: про своє працевлаштування, звільнення з роботи, реєстрацію або зняття з обліку як фізичної особи — підприємця, про зміну місця проживання та інші обставини і знати, що надлишково отримані кошти підлягають поверненню.


About the Author

Admin 2

Comments are closed here.