Menu
Права, гарантії та пільги, які надаються донорам крові та її компонентів

Права, гарантії та пільги, які надаються донорам крові та її компонентів

By In Новини On 12.06.2020


Як інформують в Сторожинецькому бюро правової допомоги, 14 червня – Всесвітній день донора крові.  Так, як розвиток донорства крові та її компонентів є важливою соціально необхідною справою держави, тож у свою чергу, держава гарантує донорам відповідні пільги та права визначені Законом України «Про донорство крові та її компонентів».

Донором крові чи плазми може стати кожен здоровий громадянин України у віці від 18 років та вагою не менше 50 кг.

Щоб стати донором крові, потрібно звернутись до найближчої станції переливання крові чи центру крові з документами, що посвідчує особу. 

Перед процедурою обов’язковими є співбесіда з лікарем, медичний огляд та лабораторні обстеження. Усі процедури триватимуть близько 1 години.

Людині, яка стала донором крові, надаються два вихідні дні за наявності відповідної довідки від лікаря.

В день давання крові або її компонентів, а також в день медичного обстеження працівник, який є або виявив бажання стати донором, звільняється від роботи на підприємстві із збереженням за ним середнього заробітку, а донори з числа студентів у зазначені дні звільняються від занять.

Після кожного дня давання крові, в тому числі у разі давання їх у вихідні, святкові та неробочі дні, донору надається додатковий день відпочинку із збереженням за ним середнього заробітку. За бажанням працівника цей день може бути приєднано до щорічної відпустки або використано в інший час протягом року після дня давання крові чи її компонентів.

У разі, коли за погодженням з керівництвом, де працює донор, в день давання крові він був залучений до роботи або несення служби, йому за бажанням надається інший день відпочинку із збереженням за ним середнього заробітку, а якщо давання крові було здійснено у період щорічної відпустки, то ця відпустка продовжується на відповідну кількість днів з урахуванням надання працівнику додаткового дня відпочинку за кожний день давання крові.

Виплата середнього заробітку за такий день, або додатковий вихідний день, якщо донор давав кров у вихідні, святкові та неробочі дні, під час щорічної відпустки, або залучався до роботи у день дачі крові здійснюється за рахунок коштів власника установи, де працює донор.

Підставою для надання зазначених пільг є також відповідні довідки, видані донору за місцем медичного обстеження чи давання крові.

Окрім цього, день давання крові донор забезпечується безкоштовними сніданком та обідом за рахунок коштів закладу охорони здоров’я, що здійснює взяття у нього крові або відшкодовує донору готівкову вартість відповідних наборів харчування.

Існують ще додаткові пільги, що надаються донорам у зв’язку з систематичним безоплатним здаванням крові, а саме:

Донорам, які протягом року безоплатно здали кров або її компоненти у сумарній кількості, що дорівнює двом разовим максимально допустимим дозам, допомога по тимчасовій непрацездатності у зв’язку з захворюванням виплачується у розмірі 100 % середньої заробітної плати донора незалежно від стажу роботи. Така пільга цим донорам надається протягом року.

Учням професійних навчально-виховних, студентам вищих навчальних закладів, які протягом року безоплатно здали кров у сумарній кількості, що дорівнює 2 разовим максимально допустимим дозам, надається право на одержання грошової допомоги у розмірі 25 % встановленої у навчальному закладі стипендії протягом 6 місяців. Виплата такої грошової допомоги здійснюється за місцем навчання донора.

Також протягом року після здачі крові у зазначеній кількості донори мають право першочергового придбання путівок для санаторно-курортного лікування за місцем роботи або навчання та першочергового лікування в закладах охорони здоров’я, що перебувають у державній власності.

Зазначений перелік пільг не вичерпний. Міністерствами, відомствами України, органами державної виконавчої влади та власниками установ можуть бути встановлені й інші додаткові пільги для донорів.

Інформацію про те, яка кількість українців і скільки літрів крові здає на місяць чи рік, отримати неможливо, адже запас крові є державною таємницею в Україні, однак пам’ятайте, що один донор може врятувати цілих три життя.

Також Сторожинецьке бюро правової допомоги нагадує як отримати правову допомогу дистанційно:

 зателефонувати на нашу гарячу лінію 0800-213-103 або  за номерами тел.. +380986495139; +380997373610

 поставити запитання в месенджер нашої фейсбук-сторінки

https://www.facebook.com/Chernivtsi.LegalAid/

 прийти в дистанційний пункт доступу і проконсультуватися через Skype-зв’язок з нашим юристом

 написати на електронну пошту Сторожинецького бюро правової допомоги

storozhynetske@legalaid.cv.ua

    скористатися правничою вікіпедією https://wiki.legalaid.gov.ua


About the Author

Admin 1

Comments are closed here.