Menu
Сторожинеччина – рай для бджільництва

Сторожинеччина – рай для бджільництва

By In Газета «Рідний край», Новини On 02.03.2016


321

mais.ua

Маємо перспективу налагодити експорт меду за кордон.

У Сторожинецькому районі налічується найбільше у області бджолосімей – 8133. З них 7868 утримує населення, а 265 – юридичні особи. Така велика кількість бажаючих займатися бджільництвом – не рекорд для Підгір’я. У 2006-2007 роках у районі утримували більше 9 тисяч бджолосімей.  

– Справа в тому, що десять років тому держава підтримувала бджільництво, – пояснює начальник відділу управління агропромислового розвитку РДА Валентина Лушнікова. – Тоді більше ста краян отримували доплату за утримання бджолосімей.

Щоправда, на сьогодні не всі краяни отримали паспорти і мають право продавати мед та інші продукти бджільництва. Необхідну документацію оформили тільки 106 фізичних та 2 юридичні особи. Водночас, тільки офіційно зареєстровані бджолярі мають змогу переорієнтувати своє виробництво на експорт. А прагнути є до чого: у Європі дуже цінують органічний мед – кілограм коштує більше десяти доларів. Як стверджують фахівці, у нашому гірському краї є усі можливості, щоб вигодовувати бджіл природнім шляхом (без додавання цукру). Крім того, згідно з європейськими стандартами при виробництві органічного меду потрібно дотримуватися інших вимог. Зокрема, поля, де вирощують соняшники та інші рослини, з яких збирають пилок бджоли, не мають бути оброблені засобами від шкідників та хвороб, а вулики – пофарбованими. Не можна й застосовувати антибіотики при лікуванні цих комах.

Про ці та інші аспекти бджільництва мова йшла на семінарі-навчання бджолярів, який нещодавно провели у Сторожинці. Цікавинками з цієї галузі поділилися кандидати біологічних наук, доценти кафедри молекулярної генетики та біотехнології Інституту біології, хімії біоресурсів ЧНУ ім. Ю. Федьковича Володимир Череватов, Людмила Язловицька та Галина Савчук, асистент цієї кафедри Леся Тимочко.

Вони, зокрема, говорили про породність бджіл, яку досліджує їхня кафедра (на Підгір’ї, як правило, переважають змішані породи), а також про те, які породи є більш високопродуктивними і як за допомогою штучного осіменіння цих комах зберегти певну породу. Мовляв, такі послуги вже надають навіть у обласному центрі, де є спеціалізоване обладнання.

– Протягом останніх років різко падає популяція бджіл у всьому світі, – порушила інше питання доцент кафедри молекулярної генетики та біотехнології Інституту біології, хімії біоресурсів ЧНУ ім. Ю. Федьковича к. б. н. Людмила Язловицька. – Зокрема, найбільшу смертність цих комах на Західній Україні зафіксували в Ужгородській, Тернопільській та Волинській областях. Щоб дослідити стан популяції бджіл на глобальному рівні, науковці та студенти нашої кафедри увійшли у Міжнародну некомерційну асоціацію «Coloss» (вона об’єднала 712 членів з 89 країн світу).

У обговоренні проблем бджолярів також взяли участь перший заступник голови райдержадміністрації Діана Ковальчук, начальник управління агропромислового розвитку РДА Михайло Галицький, голова обласної асоціації бджолярів Василь Паламар та районної – Іван Рибак, професійні та бджолярі-любителі.

– Україна посідає перше місце у Європі та четверте – у світі з виробництва меду, – проінформував Михайло Галицький. – Для підтримання належного стану здоров’я фахівці радять з’їдати дорослій людині у рік по 3 кілограми меду (для прикладу, цукру – 12 кг), а дітям – від півтора до двох кілограмів. Сторожинеччина має великий потенціал для нарощення виробництва меду. І вартість цього продукту на Буковині нині – чи не найдорожча в нашій державі. Для прикладу, торік за кілограм меду мешканці області в середньому вторговували 67 гривень за кілограм, в той час, як в Україні – 30 грн. Окреме питання, яке турбує бджолярів та управління агропромислового розвитку РДА – випадки масової загибелі бджіл через обробку посівів проти шкідників (торік такі були зафіксовані у Давидівці та Череші).

Олеся ДЛУЖАНСЬКА

Фото Дмитра ЯКОВІЦИ


About the Author

Admin 2

Comments are closed here.