Menu
«Сторожинець і Андрихув побратались. Між українським і польським містом укладено угоду»

«Сторожинець і Андрихув побратались. Між українським і польським містом укладено угоду»

By In Газета «Рідний край», Новини On 22.02.2016


DSC_2153Газета «Рідний край»№8 від 19 лютого 2016 року

У “Фейсбуці” та на інтернет-сторінці райдержадміністрації розмістили повідомлення про візит делегації з нашого району у Польшу. Ми попросили керівника делегації голову райдержадміністрації Ярослава Бартоша поділитись з нашими читачами враженями відвідвідин гміни Андрухів, що у Малопольському воєводстві Польщі.

– Що спонукало до такої поїздки? Хто був учасником цього чергового візиту у Польщу?

– Впродовж минулого року райдержадміністрація зробила певні кроки в напрямку того, щоб Сторожинець став містом-партнером польського містаАндрихув. Представники згаданого населеного пункту приїжджали на Підгір’я під час святкування Дня Незалежності, відвідали всі урочисті події з нагоди нашого державного свята. У контексті візиту, як пам’ятаємо, польська делегація навідалась до польських громад, які компактно проживають у нашому краї.

А недавно, на запросини бургомістра Томаша Жака, наша делегація, в складі якої було 14 представників Підгір’я, відвідала м. Андрихув. У контексті візиту, була підписана угода про співпрацю – своєрідний меморандум про наміри.

У склад нашої делегації входили голова обласної асоціації сільських голів Світлана Бажура, голова районної асоціації сільськіх голів Володимир Сумарюк, голова Великокучурівської об’єднаної громади Василь Тодеренчук, сільський голова з Михальчі Захарій Шевчук, заступник Красноїльського селищного голови Степан Скіпор, заступник голови міста Сергій Киюк, депутат міської ради Анатолій Оленюк, депутат районної ради Матвій Плегуца, депутат обласної ради Світлана Фочук, директор Красношорської ЗОШ Регіна Калуські й інші. Таким чином, основу нашої делегації складали представники представницької гілки влади. Мета візиту – наочно пересвідчитись у перевагах децентралізації, побачити те, до чого прагнемо, куди прямуємо.

– Що найбільше вразило?

– У рамках візиту нам продемонстрували багато об’єктів життєдіяльності регіону. Як наголосили, громада Андрихува базує свій поступ на трьох основних засадах (саме на них були зорієнтовані кроки реформ у Польщі). Це – абсолютно зрозумілий для всіх і прозорий землеустрій гміни, це основа для вітчизняних і закордонних інвесторів. Відтак – водозабезпечення і водовідведення. І вирішення питання побутових відходів. Оці фактори дали свого часу змогу Польщі стати такою, якою нині вона є. Без цих засад важко сподіватись на прихід інвестора.

Перше, що ми побачили – це об’єкти інфраструктури, які пов’язані з водоочисткою. Гміна, яка налічує 45 тисяч жителів, на 95 відсотків забезпечена водовідведенням. Всі стоки задіяні в одну очисну систему. Все, що скидують у річку, є абсолютно очищеним. Потужність очисних споруд – 20 тисяч кубометрів на добу. На жаль, про такого рівня очисні споруди нам нині залишається хіба що мріяти. Бо те, що маємо у Сторожинці – це примітивний рівень очистки. Я вже не говорю про те, на якому рівні водопостачання.

Наступне, що нас цікавило, – взаємодія гілок влади – представників держави і громади, як працює освіта, медицина. Ми, зокрема, побували у їхній гімназії, де навчання проводять у дві зміни, де є чудові спортзали, у кожному класі – мультимедійна дошка, висока оснащеність засобами, завдяки яким є змога проводити на високому рівні навчальний процес. Навідались і в дошкільний заклад (початок роботи – зі 7-ї години ранку), де маля перебуває під опікою впродовж п’яти годин за рахунок бюджету гміни. Решта оплачують батьки. До речі, харчування дітей – стовідсотково за рахунок батьків. Хоча і там є, так звані, захищені категоріїдітей, опіку над якими гміна бере на свої плечі.

З нашою делегацією поділились досвідом роботи, напрацюваннями у депутатських комісіях. Багаточого є для запозичення.

Звісно, нас цікавило і те, у якийспосіб до них приходять інвестори. Це – важливо. От, скажімо, побували на деревообробному підприємстві. До речі, гмінаАндрихув за рельєфом дуже потрібна до нашого регіону – передгір’я Карпат. Так ось, на цьому спеціалізованому підприємстві випускають в рік 5 мільйонів піддонів. А отже податки від цього в казну гміни є доволі суттєвими.

До речі, гміна для всіх підприємств, які функціонують на її теренах, не змінювала ставок податку. Це і є тривала формула інвестклімату у регіоні. Приємно здивувало й інше: до ділянки, яку на конкурсній основі пропонує гміна потенційному інвестору, заздалегідь мають бути підведені всі комунікації: відводопостачання і водовідведення – до зв’язку і пожежних гідрантів. Звісно, маємо на такі європейські стандарти рівнятись, імплементувати їх у наш край.

– Що передбачає угода, укладена між Сторожинцем і Андрихувом, що вона дасть для нашого регіону?

– До слова, вона булла укладена в урочистій обстановці у присутності нашоїделегації, депутатів гміни, бургомістра. Цей документ – це вагомий крок до укладання угоди про партнерство.

З допомогою польських партнерів будемо готувати проекти, з якими на пристойному рівні залучатимемо інвестиції, котрі виділяє Євросоюз. До всього ж, бургомістр Томаш Жак запевнив нас, що вони будуть нам максимально в цьому сприяти.

Втім, мета угоди інша: залучення іноземного інвестора. Але маємо розуміти, що, участь у будь-яких Європейських проектах передбачає співпрацю не менше 20 відсотків принаймні. Міркую, що з часом також спробуємо у цьому контексті зробити перші кроки у модернізації очисних споруд у Сторожинці, про які багато мови не один рік, а віз, на жаль, і досі там. Звісно, очисні споруди в Андрихуві вартують 20 мільйонів євро. І такі кошти, як на перший погляд, важко нашому місту знайти. Але залучивши гранти, підтримку наших європейських сусідів і партнерів, можна і треба робити певні кроки в цьому напрямку. До речі, мав розмову з генконсулом румунського консульства у Чернівцях Елеонорою Молдован з приводу того, щоб нашому місту у цьому плані було відповідне сприяння. Адже стоки, завдяки Сірету, потрапляють і на територію сусідньої країни.

До речі, у світлі підписаної угоди ми маємо змогу більш активно співробітничати в галузі освіти, культури, спорту тощо. І це перший документ з польською стороною такої ваги. Також зазначимо, що наш район має аналогічну угоду з гміною Жгув з якою тримають доброзичливі стосунки.

У контексті укладеної угоди, міркую також, що наш парк пожежних машин розшириться (такі домовленості є з польською стороною). Так, вони уже були у використанні, але нічим не поступаються за параметрами тим авто, які ми використовуємо нині. Ось так коротко про візит у Польщу, який відбувся на минулому тижні.

Наш кор.

DSC_2174


About the Author

Admin 2

Comments are closed here.