Menu
Ярослав Бартош: Бажаю всім порозуміння, бо тільки у злагоді будують

Ярослав Бартош: Бажаю всім порозуміння, бо тільки у злагоді будують

By In Газета «Рідний край», Новини On 04.01.2017


Відійшов в історію 2016 рік. Яким він був для кожного з нас? На це запиттання кожен собі може дати відповідь. А, як на мене, 2016-й був роком великих сподівань, очікувань, і, водночас, роком грандіозних реформ.

Передусім, переважну більшість наших краян в тій чи іншій мірі зачепила адмінреформа – створення об’єднаних громад. Фактично на наших очах твориться майбутнє, відбуваються, якщо можна так сказати, тектонічні зсуви у нашому домоустрої. А за великим рахунком ми позбуваємось радянської моделі співжиття та вливаємось у нову форму, яка неодмінно має призвести до якісних змін. Рух саме в цьому напрямку, який апробований у Європі, вселяє надію, що у нас все вийде.

Принагідно зауважу, що влада в районі зробила все від неї залежне, щоб утворення громад у нашому регіоні відбувалося на добровільних засадах. І сьогодні можемо підвести підсумок згаданому процесу: децентралізація в районі практично завершена, бо утворилися чотири територіальні об’єднані громади (Великокучурівська, куди входять Великий Кучурів, Тисовець, Годилів, Снячів) і яка діє впродовж 2016 року, Красноїльська (Красноїльськ та Стара Красношора), Чудейська (Чудей, Їжівці та Нова Красношора) та найбільша – Сторожинецька, куди ввійшло 9 населених пунктів та Сторожинець. Тож, нині в об’єднаних громадах живе близько 80 відсотків жителів нашого краю. Не об’єдналися ще дев’ять населених пунктів. Маємо надію, що наступний рік у цьому процесі поставить остаточну крапку.

Відрадно, що згідно з утвердженим бюджетом, всі субвенції передаються безпосередньо у громади. Причому, з 1 січня 2017 року, а не так, як очікували, що вони надійдуть у квітні. Тобто, часу для розкачки нема.

На порозі – створення робочих органів громад, копітка праця в напрямку фінансування освіти, медицини, культури… Тому у новоутворених громадах є великий фронт роботи.

Сподіваюся, що новообрані керівники громад, весь депутатський корпус згаданих нових адміністративних утворень будуть налаштовані на конструктивну роботу, яка забезпечить повноцінне функціонування інфраструктури у громадах. Водночас на них лягає вантаж відповідальності. Відверто скажу, що сьогодні всі фінансові питання переходять на поле громади. Адже з першого січня всі податки, які формували місцеві бюджети, в тому числі й податок на доходи фізичних осіб, переходять у громади. Таким чином, весь фінансовий ресурс опинеться в громаді. Тому жителі нашого краю, які отримували медикаменти за пільговими цінами, які користувались пільговими перевезеннями, пільговим харчуванням, як і виділення матеріальної допомоги, залежатимуть не від районної влади, а від обраних органів влади у громадах. У районних гілках влади такого ресурсу більше не існує. У нас буде дуже обмежений бюджет, серйозні виклики. У зв’язку з цим нам треба буде думати, як продовжити функціонувати школам естетичного виховання, спортшколам, центру дитячої та юнацької творчості та іншим подібним закладам та установам, які фінансувалися з районного бюджету. Це – серйозні виклики. Нам потрібно буде шукати шляхи вирішення згаданих вище проблем разом з керівництвом громад.

Принагідно зауважу, що свого часу, принаймні відтоді, як зайшла мова про децентралізацію, представники районної влади, в тому числі і я, рекомендували на багатьох нарадах, щоб під час цього процесу район не дробився. Бо чим крупніше об’єднання – тим більший фінансовий ресурс, тим менше викликів, які маємо Але трапилось так, як трапилось. Втім, головне – ми рухаємось вперед.

Рік, який минає, був позначений і певними позитивами. Зокрема, вони стосуються фінансових надходжень. Варто відзначити, що місцеві бюджети, у тому числі, районний, мали перевиконання дохідної частини майже на 21 мільйон гривень. Кажучи відверто, це далеко не та межа, яку могли досягнути. Вона могла бути значно вища. Що втішає, що це перший результат децентралізаційних процесів у фінансовій справі. Як ми цим скористались – це інша справа. Але втішає, що ця сума для нас виявилась підйомною.

У наступному році бажаю всім порозуміння. Бо тільки у злагоді будують… Саме на цій платформі можемо будувати плани, втілювати їх у життя. Хотілося б, щоб згодом всіх, хто в тій чи іншій мірі мав причетність до розбудови району, згодом згадували тільки в доброму сенсі, як людей, які закладали наріжний камінь під нові адміністративні утворення, які є, власне, об’єднані територіальні громади. А в цьому плані кожен має відкинути як власні, так і політичні амбіції, має подумати за рядову людину, для якісних змін у житті якої і втілюються ідеї децентралізації.. А у громадах є колосальний потенціал. І дай, Боже, щоб, його зуміли використати вповні. Сподіваюся, що маючи таку платформу, до нас прийде інвестор, потечуть перші обнадійливі струмки з різноманітних європейських фондів. Нам сьогодні подають руку допомоги Польща, Румунія, Латвія, Чехія… Маємо скористатися такими нагодами, але для цього всім нам потрібно в цьому напрямку працювати, не відкладаючи ніщо на завтрашній день. Водночас зазначу, що інвестиції та міжнародні проекти активно діють там, де є злагода, порозуміння…Тож, удачі в Новому році у втіленні ідей, які були б спрямовані на якісні зміни. І хай допоможе нам у цьому Бог!

 

Рідний край № 53


About the Author

Admin 1

Comments are closed here.